Meraklılarına

İkincisi düzenlenen trend semineri 15 eylül salı günü İstinye Park Masa restoran'da. Konuşmacı William Arlotti olacakmış. 2009-2010 Kışına dair bilgiler verecek ve belki de gelecek sezonlara ait ipuçları da alınabilir.

Bugün Sibel Arna'ya verdiği röportajda isabetli tahminlerini her tasarımcı gibi farklı akımları ve sektörleri incelemesine bağlıyor. Evet herkes gözlemliyor ama sanırım Arlotti ve onun gibileri diğerlerinden daha iyi gözlemliyor. Bu bir yetenek.

Arlotti'nin kışa dair ipuçları da şunlar:

KADIN DESTANI:

Modern Hint örgüleri, grafik mutasyon, gölgeli takımyıldızlar, kavimsel etkileri kapsayan bir metamorfoz. Etnik, grafik, el yapımı ve yeni bir piksel atmosferine dönüştürülmüş. Fare grisi, mor, parlak pembe, leylak, orman yeşili, safran, toz renk tonları. Yün, jakar, pamuk, viskoz, organze iplikler, buklet örgüler.

GELECEKSİZ MODACILIK: Güçlü ve kabarık bir etek ve keskin bir elmas silueti. Büyük elmas taşların deri ve kumaşla birleşimi. Siyah patlama yaşıyor ve kömür karası, kırık siyah, mat siyah, parlak siyah bir palette ortaya çıkarak ışığı yakalıyor ve koyu kırmızı bir rujla açığa çıkıyor. Basit siyah bir elbise, dar hacimler, mikro tasarımlı ceketler. Maksi ve mini, boru pantolonlar, kısa ve uzunun çelişkisi.

EKOLOJİK: Ekoloji yeni bir din haline geldi. Kalın örgüler, ham ipek, müslin, ipek krep ve flanel. Hacimler ve kalıplar tanrısal heykeller gibi. Deriler ham, iş önlükleri modern. Pembe granit, antrasit taşlar, yıkanmış giysiler.

SANATSAL: Baharatlı bir turuncu ve beyaz. Ve kırmızı yönetici çizgi rolünü üstlenerek puslu parlak pembeyi güçlendiriyor, sert siyah akımlar, acı yeşil, şeker renkleri, koyu kahve, kobalt ve bejle zıtlık oluşturuyor. Japon taş baskıları, dekoratif elbiseler. Ayrıntılar origamiden esinlenmiş, tek renkler ve oyma baskı stili desenler var. Koza siluetleri, pilili şişkin kesimler, kimono elbiseler, pijama giysiler.

HAYATIN İÇİNDEKİ PERİ MASALI: Bu sezon aşk arayışı yeni bir romantizme doğru yönlendiriliyor. Çırpılmış kremada yumuşak kıvrımların arayışı ve arzusu. Şık, kayıtsız bir duruşla rahatlamış siluetler. Kaynatılmış yün kumaşlar modern bir bağbozumu atmosferi yaratıyor. Kaşmirler yastık gibi görünüyorlar, jarseler çekici baskılarla süslenmiş ve gururlu taftalar yaklaşık yüzde 50’yle muhalefete geçmiş. Pijama giysi fikri bırakılmamış ve kendinizi sanki bütün gün ev kıyafetlerinizle oturmuş, bademlerle süslü zencefilli çörek, pamuk şekeri ve karamela yiyormuş gibi hissediyorsunuz.

GEZEGENDEN KAÇIŞ: Renkler şaşırtıcı. Bulut grisi, sakız beyazı, gündoğumu sarısı, ışıklı beyaz, mor ötesi. Milano’daki kabarcık etkisi grafik baskılarda bir araya geliyor. Göktaşlarına, gökyüzüne ve yıldızlara dokunmaktan hoşlanan Barbarella tarzı bir kadın. Japon polyesterleri. Origamik pililer. Bilimkurgu ruhu. Geleneksel bilim modernlikle buluşuyor.

Rçportajın tamamı burada.

0 yorum:

Toolbar